Źle mówić i pisać, znaczy krzywdzić swoją mową tych,

 którzy ją z taką czcią budowali.”

(Janusz Korczak) 

                               

Potyczki językowe za nami

21 lutego obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. Święto to przypomina o różnorodności językowej, a także o tym, że język służy nie tylko do wyrażania myśli, ale jest też skarbnicą naszej kultury i doświadczeń.

Z tej okazji w bibliotece szkolnej każdy uczeń mógł sprawdzić swoje umiejętności językowe, wykonując różnego rodzaju zadania.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się kalambury. Uczestnicy zabawy na podstawie rysunków odgadywali nazwy związków frazeologicznych, a następnie objaśniali ich znaczenie.

Były też łamańce językowe, krzyżówka, ortograficzna corrida, a z wybranych liter należało ułożyć jak najwięcej polskich wyrazów.

Część uczniów wysłuchała audycji, zrealizowanej przez Narodowe Centrum Kultury w ramach kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Autorem zabawnych tekstów jest Marcin Pałasz – autor serii o przygodach psa Elfa.

Uczniowie pod opieką p. Agnieszki Wysockiej przeprowadzili akcję plakatową, promującą nasz język ojczysty.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego były wyzwaniem dla uczniów, ale również okazją do wspólnej zabawy i uśmiechu.

Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język ojczysty jest naszym dobrem narodowym.

Wszyscy powinniśmy o niego dbać i szanować nie tylko od święta, ale i na co dzień.

                                                                                                                  Nauczyciele bibliotekarze