25 września 2019 r. uczniowie z klasy II A oraz III E pod opieką wychowawczyń pani Barbary Marchewki oraz pani Agnieszki Targ udali się na wycieczkę na Leśną Polanę w Jeziorku. Uczniowie poznali jedną z kart historii naszego regionu. Panie wychowawczynie przybliżyły czas tamtych wydarzeń, dzieje bohaterów przeszłości, dla których los nie był łaskawy. Po podziwianiu pomników, wszyscy uczniowie przystąpili do uprzątnięcia miejsca pamięci narodowej, zapalenia zniczy, a na zakończenie złożenia kwiatów. W sprzątaniu pomagali także rodzice. Na zakończenie wycieczki uczestnicy zaśpiewali kilka patriotycznych piosenek, które przepięknie rozbrzmiewały w całym lesie. Wycieczka na Leśną Polanę w Jeziorku stała się okazją do refleksji nad historią naszej ojczyzny, oraz do refleksji nad patriotyzmem.

       Tego dnia uczniowie zwiedzili także wystawę w Muzeum Północno - Mazowieckim w Łomży, poświęconą okupacji Łomży w czasie II wojny światowej oraz wystawę bursztynów, przydrożnych kapliczek oraz malarstwa polskiego. Spacerkiem wróciliśmy do szkoły szlakiem łomżyńskich pomników i zabytków.

                                                                                                                Barbara Marchewka

             „Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi.

         Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci.” - Norman Davies

Krótka lekcja historii

Cmentarz leśny w Jeziorku kryje prochy ofiar zbrodni hitlerowskich. Znajduje się on w pobliżu wsi Jeziorko, położonej przy szosie Łomża - Jedwabne, 7 km od Łomży. Cmentarz należy do tych nielicznych miejsc, które mają prawie całkowicie udokumentowaną historię.

W mogiłach pochowano prochy ofiar trzech egzekucji dokonanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej (w latach 1942/43) :

  • Starców z domu opieki w Pieńkach Borowych,
  • Więźniów politycznych z więzienia w Łomży,
  • Zakładników spośród inteligencji miasta Łomży.- Więźniowie polityczni – 62 osoby – zostali zamordowani w nocy z 29 na 30 czerwca 1943. Spośród tej grupy ofiar ocalał tylko Jerzy Smurzyński – miał wówczas 15 lat (ur. 1928) który tego dnia wyszedł rano z domu na tajną lekcję chemii, dzięki czemu uniknął zaaresztowania. Jego rodzice zginęli w egzekucji.https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_le%C5 9Bny_w_Jeziorku                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              
                                                                                                                                                                     Barbara Marchewka                 

Na wiosnę 1945 roku staraniem mieszkańców Łomży na terenie zbrodni powstał cmentarz obejmujący trzy mogiły zbiorowe. W roku 2006 teren cmentarza został uznany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa za Miejsce Pamięci Narodowej.

      - Zakładnicy spośród inteligencji miasta Łomży – 52 osoby – zostali zaaresztowani rankiem 15 lipca 1943 w swoich domach i tego samego dnia zamordowani w lesie jeziorkowskim.

      - Mieszkańcy domu starców – ok. 60 osób – zostali zamordowani w lipcu 1942 (dokładna data nie ustalona).

 

,,Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się.” - prymas Stefan Wyszyński