8 A z wizytą w Urzędzie Miasta w Łomży

27.10.2022 r. uczniowie klasy 8 a z wychowawczynią p. Martą Kokoszko odwiedzili Urząd Miejski w Łomży. Celem wizyty było poznanie funkcjonowania Urzędu, jak również przygotowanie do świadomego korzystania z praw obywatelskich , uświadomienie, jak kompetencja i profesjonalizm urzędników  mają znaczenie dla jakości życia mieszkańców.

Przed spotkaniem na godzinie wychowawczej i wos-ie uczniowie brali udział w lekcjach dotyczących funkcjonowania i zadań Urzędu Miasta oraz zawodów wykonywanych przez pracujące tam osoby. Zajęcia przeprowadzono z wykorzystaniem różnych źródeł informacji. Uczniowie wykonali prezentacje, które omawiali na lekcjach.

Grupa została przywitana osobiście przez prezydenta p. Mariusza Chrzanowskiego oraz zastępcę kierownika Urzędu Stanu Cywilnego p. Zdzisławę Głębocką.

Urząd Miasta jest miejscem, gdzie prezydent wraz z urzędnikami, jako władza wykonawcza,  realizuje zadania określone w ustawach oraz decyzje i postanowienia rady miasta. W Urzędzie Miasta możemy załatwić różne sprawy np.: otrzymać dowód osobisty, akt małżeństwa, urodzenia lub zgonu, otrzymać mieszkanie komunalne, zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą,  otrzymać zezwolenie na budowę, rozbudowę i rozbiórkę, zapłacić niektóre podatki itp. W urzędzie miasta każdy obywatel może spotkać się z  prezydentem i porozmawiać na temat ważnych spraw i inicjatyw dotyczących gminy, złożyć skargę, petycję, wnioski, prosić o pomoc i wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych.

Po części oficjalnej uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się pracy poszczególnych wydziałów. Dowiedzieli się m.in. gdzie można wyrobić dowód osobisty lub zameldować się, jakie imiona najczęściej nadawane są w Łomży.

Taka forma pracy jest dla uczniów bardzo atrakcyjna i daje wiele pozytywnych efektów. Jednym z nich jest chęć kandydowania w następnej turze do wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta. Zbudowało to w nich poczucie współodpowiedzialności za otaczającą ich rzeczywistość. Uczniowie uświadomili sobie, że w ten sposób mogą realnie wpływać na budżet obywatelski, z którego w tym roku skorzystała jedna z łomżyńskich szkół.

Za serdeczne przyjęcie, zbudowanie poczucia lokalnej tożsamości obywatelskiej oraz możliwość poznania pracy Urzędu Miejskiego i poświęcony czas Pan prezydent Mariusz Chrzanowski otrzymał podziękowania od uczniów i nauczycieli.