18 kwietnia 2023 roku uczniowie klas 4B i 5B wzięli udział w wycieczce, której celem było zwiedzanie Olsztyna, Olsztynka i pola bitwy grunwaldzkiej.

Wizytę na Warmii rozpoczęliśmy od seansu w olsztyńskim planetarium, które w tym roku obchodzi 50. rocznicę swojego powstania. Następnie udaliśmy się na spacer po starówce. Mogliśmy zobaczyć tam cztery najważniejsze zabytki architektury gotyckiej takie jak czternastowieczna Bazylika konkatedralna pw. św Jakuba Apostoła, Wysoka Brama, Zamek Kapituły Warmińskiej i Stary Ratusz na rynku staromiejskim. W pobliżu zamku przysiedliśmy na ławeczce z Mikołajem Kopernikiem, wybitnym naukowcem, który właśnie w Olsztynie obmyślał swoje teorie astronomiczne i ekonomiczne.

Opuściwszy Olsztyn w kierunku południowym przekroczyliśmy rzekę Pasłękę i znaleźliśmy się na Mazurach w mieście Olsztynek (niem. Hohenstein). W tamtejszym Muzeum Budownictwa Ludowego przenieśliśmy się w czasie do XIX-wiecznej wsi warmińskiej, mazurskiej i powiślańskiej. Zobaczyliśmy jak żyli, mieszkali, pracowali i odpoczywali ówcześni mieszkańcy tych ziem.

15. lipca 1410 roku między miejscowościami Stębark, Łodwigowo i Grunwald odbyła się największa bitwa średniowiecznej Europy. Połączone siły polsko-litewsko-rusko-tatarskie pod dowództwem króla Władysława Jagiełły pokonały wojska krzyżackie wsparte przez zachodnioeuropejskie rycerstwo. Muzeum umiejscowione na tym XV-wiecznym polu bitwy było ostatnim punktem naszej podróży.

Wycieczka otrzymała współfinansowanie z Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” w kwocie 4700 zł.