1. czerwca 2023 roku uczniowie klasy 4B odwiedzili Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddział w Łomży. Dzięki gościnności pani kierownik i pracowników archiwum dzieci mogły zapoznać się warsztatem pracy historyka i archiwisty oraz poznać dzieje instytucji na tle historii miasta i regionu. Wizyta w archiwum pozwoliła uczniom zobaczyć unikalne historyczne dokumenty służące do badań dziejów Łomży i okolic.

Po wyjściu z archiwum udaliśmy się z uczniami na spacer szlakiem najważniejszych zabytków. Była to kolejna okazja aby przedstawić dzieciom dzieje miasta poprzez zapoznanie z historią najważniejszych łomżyńskich budowli, takich jak m.in. zabytkowy XIX wieczny cmentarz, jeden z najstarszych w Polsce, budynek Państwowej Szkoły Muzycznej, dawne więzienie, miejsce prześladowań członków antyniemieckiego i antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, XVI wieczny gotyki kościół katedralny, najstarsza budowla sakralna w Łomży oraz Stary Rynek, gdzie przy makiecie omówiliśmy jego międzywojenny układ oraz zmiany jakie zaszły na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Po powrocie do szkoły uczniowie swoje wrażenia ze spaceru mogli przenieść na papier wykonując prace plastyczne przedstawiające łomżyńskie zabytki.

Wszystkie działania podjęte w tym dniu związane były z realizacją innowacji pedagogicznej „Historia w kamieniu i papierze zaklęta”, która ma na celu przybliżyć uczniom historię miasta i regionu.