Polska - to taka kraina, która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach blisko, w pięknej ziemi nad Wisłą.
Jej ścieżkami chodzimy, budujemy, bronimy.
Polska – Ojczyzna... Kraina, która się w sercu zaczyna.

Ryszard Przymus

Uczniowie klasy Ib i IIb w bieżącym roku szkolnym uczestniczyli w autorskim programie patriotycznym "POLSKA – mój dom". Program miał na celu przekazanie dzieciom wartości patriotycznych: miłości do własnej ojczyzny, poszanowania jej symboli narodowych, kształtowanie tożsamości narodowej oraz współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji.

W ramach programu uczniowie zwiedzali Skansen Kurpiowski w Kadzidle. Brali udział w warsztatach etnograficznych "Ginące zawody", gdzie spotkali twórców dawnego rękodzieła. Próbowali własnych sił w mieleniu zboża na mąkę, przetwarzaniu lnu, hafcie, wypiekaniu chleba oraz praniu na tarach. Dzieci nabrały poszanowania dla pracy ludzkich rąk.

Podczas wyjazdu do zagrody edukacyjnej "Sielski dom i ogród" w Złotorii dzieci poznały wystrój dawnej polskiej szkoły. Miały okazję zasiąść w dawnych drewnianych ławkach z otworem na kałamarz. Zobaczyły podlaskie stroje ludowe oraz kurpiowską pacynkę, a także wystawę strojów ludowych z Mazowsza i Kurpi.

Poznając nasze piękne miasto spacerowaliśmy po łomżyńskiej Starówce szlakiem pomników i zabytków. Zwiedzaliśmy Stary Rynek wraz z Katedrą. Uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach kulturalnych oraz uroczystościach patriotycznych. Prace uczniów prezentowane były na korytarzu szkolnym. W przyszłym roku szkolnym realizowana będzie kolejna edycja programu.

Wychowawcy klas:

Barbara Marchewka, Bożena Mieczkowska