W dniu 01.06.2022 r. tak jak cała Polska obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji wychowawczynie klasy 7 A- Marta Kokoszko i 8 C- Anna Wojtkowska zabrały uczniów do Ostrołęki. Wsparcie wychowawcze i duchowe zapewnił ks. Pawła Brzostka, który swoim pozytywnym nastawieniem i śpiewem bardzo nas zintegrował.

        Niezwykle nowoczesne Muzeum Żołnierzy Wyklętych w  Ostrołęce zrobiło na nas ogromne wrażenie. Istnieje ono od niedawna, bo dopiero od 1 marca 2022 r. Poznaliśmy tam sylwetki ludzi, miejsca, potyczki i bitwy, ale też ich motywacje i ideały, które w systematyczny sposób wypełniły ciągle istniejąca lukę w zbiorowej pamięci naszego pokolenia. Ostrołęckie Muzeum to symboliczne miejsce pamięci o bohaterach i walkach na terenie całej II Rzeczypospolitej.

       Pamięć o Żołnierzach Wyklętych – o ludziach, którzy po latach okupacji niemieckiej postanowili dalej walczyć o wolną Polskę z nowym okupantem sowieckim, jest ciągle żywa w naszym społeczeństwie i to zarówno w kraju jak i na naszym lokalnym podwórku. Bardzo nowoczesne i interaktywne projekcje oraz wystawy przybliżyły nam ten trudny do zrozumienia czas w historii.        

      Sprawiły one, że poczuliśmy ogromną dumę z bycia Polakami. Poznaliśmy losy żołnierza polskiego wspaniałego, wiernego Rzeczypospolitej, który jak wielu mu podobnych stanął do walki na śmierć i życie o godność i honor Polski. Historia naszego narodu przedstawiona w tak przystępny i zrozumiały  dla nas sposób sprawiła, że oprowadzającego nas przewodnika zasypaliśmy pytaniami na które chętnie odpowiadał.

        Z pewnością dał nam wiele do myślenia i przedstawił nasz wojowniczy naród i historię terenów, z których pochodzimy w bardzo przystępny sposób.  Dodatkową atrakcją było samo miejsce, które przez sto lat służyło jako więzienie.

        Emocje, które wywołała w nas wizyta w tym niezwykłym miejscu rozładowaliśmy w Galerii Bursztynowej w Ostrołęce, po czym wróciliśmy do szkoły.