W naszej szkole, realizowany był program z cyklu programów profilaktyki antytytoniowej inicjowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną „Nie pal przy mnie, proszę”, który jest adresowany do uczniów klas I-III. Jego celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

Program był realizowany na pięciu zajęciach warsztatowych o następującej tematyce:

1) CO TO JEST ZDROWIE?

2) OD CZEGO ZALEŻY NASZE ZDROWIE?

3) CO I DLACZEGO SZKODZI ZDROWIU?

4) CO ROBIĆ, GDY MOJE ŻYCIE JEST ZAGROŻONE?

5) NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ!

Na zajęciach edukacyjnych dzieci poznały główną bohaterkę programu profilaktycznego wiewiórkę Wikę, która towarzyszyła im w zajęciach. Korzystały z kart pracy zawartych w programie. Zajęcia przeprowadzono według scenariuszy Programu „Nie pal przy mnie, proszę „. Uczniowie kolorowali szablony wiewiórki Wiki, uczyli się na pamięć wiersza pt. „Wierszyk o Wiki”, układali obrazki z elementów oraz rozwiązywali krzyżówkę pt. „Zdrowie”, uczestniczyli w quizach. Ucząc się przez zabawę projektowali znaczki z napisem „Nie pal przy mnie, proszę!”

Ponadto w uczniowie oglądali filmy multimedialne mówiące o skutkach biernego palenia i szkodliwości palenia papierosów oraz przeprowadzona była pogadanka z pielęgniarką szkolną, która uczestniczyła w zajęciach. Na każdych zajęciach powstawały ciekawe i oryginalne prace, które umieszczano w galerii prac na wystawkach klasowych.

Zajęcia w ramach opisywanego programu cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci – chętnie wykonywały polecenia i zadania. Cele zostały osiągnięte. Dzieci uporządkowały i poszerzyły wiadomości na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji, poznały sposoby zachowań w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy.

Podsumowaniem programu był przeprowadzony konkurs w klasach I-III oraz wykonanie galerii prac konkursowych uczniów w ramach obchodów Światowego Dnia Bez Papierosa, przypadającego 31 maja. Celem tej akcji jest promowanie zdrowego stylu życia, ukazanie strat jakie niesie palenie tytoniu, uwrażliwienie na temat biernego palenia.

Wyniki konkursu plastycznego „Nie pal przy mnie, proszę”

Komisja konkursowa w składzie p. Barbary Marchewki oraz p. Anny Wojtkowskiej wyłoniła następujących zwycięzców:

Jakub Mogielnicki

Mikołaj Niebrzydowski

Natalia Kleczyńska

Iga Ruchaczewska

Natalia Ustaszewska

Wojciech Dąbrowski

Dominik Domitrz

Maja Chodnicka

Wyróżnienia: Zofia Chrostowska, Wiktoria Ciemniewicz, Oliwier Orzechowski, Maja        Szewczyk, Jakub Komorowski, Wiktor Gapa, Magdalena Bućko, Maja Nerowska, Hanna Solecka, Kamil Polakowski.

Naszym zwycięzcom serdecznie gratulujemy, Rodzicom i Opiekunom.

Koordynator projektu: Anna Dębińska.