Kalina Błogosławska Mistrzynią Mowy Polskiej w naszej szkole!

23. listopada 2022 r. w naszej szkole odbył się Szkolnego Konkursu o Tytuł Mistrza Mowy Polskiej, którego motto brzmiało:

A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.  / Franciszek Ksawery Dmochowski/.

Celem konkursu jest:

• popularyzowanie poprawnej polszczyzny,
  • rozbudzenie zainteresowania uczniów językiem ojczystym,
  • doskonalenie praktycznych umiejętności językowych, w tym ortograficznych i interpunkcyjnych,
  • rozwijanie językowych uzdolnień dzieci,
  • rozwijanie czynnego słownika ucznia.

W konkursie udział wzięło 25 uczniów klas VII – VIII oraz 8 uczniów z klas V- VI.

W udekorowanej przez p. Agnieszkę Wysocką i p. Hannę Bajorek galerii uczniowie zebrali się przed godziną 11. Zadania przygotowała p. Wiesława Domalewska, konsultując się z p. wicedyrektor Anną Greloch. Uczestnicy konkursu pracowali w skupieniu, a po zakończeniu pisania testu zgodnie przyznali, że bardzo trudne było zadanie 5., 7., oraz 20, w którym należało skojarzyć nazwy z owocami i warzywami, np. karotka -  marchew, klapsa – gruszka, reneta – jabłko, brukselka – kapusta, Jaś – fasola.

Poziom konkursu był wysoki, mimo iż  zadania okazały się dosyć trudne.

Tytuł Mistrzyni Mowy Polskiej  zdobyła Kalina Błogosławska z klasy VIII E /op. p. Marzena Kowalik/, II miejsce jury przyznało ucz. klasy VI D Mai Ciuchnickiej /op. p. Kamilla Rybarz -Bargielska/, a III miejsce zajęła Alicja Błędos z klasy VIII D /op. p. Marzena Kowalik/. Jury postanowiło przyznać trzy wyróżnienia:

Poli Galińskiej z kl. VI F /op. p. Kamilla Rybarz-Bargielska/,

Oliwii Grochowskiej z kl. VII B /op. p. Marzena Kowalik/,

Martynie Długozimie z kl. VIII B / op. p. Dorota Wysocka/.

Kalinie - zdobywczyni tytułu Mistrza Mowy Polskiej,  pozostałym laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy odwagi, by zmierzyć się z zawiłościami języka polskiego i liczymy na udział w kolejnych edycjach konkursu.