Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

„11 listopada

W historii Polski, tak się składa,
był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada
nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,
by przez szacunek dla przeszłości
ten dzień na zawsze dla Polaka
pozostał Dniem Niepodległości.

 

     Dnia 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli zaprezentowali inscenizację historyczną, taniec z biało-czerwonymi flagami, wzruszające wiersze oraz patriotyczne pieśni w hołdzie Rodakom walczącym o wolną i suwerenną Polskę.

     Młodzi artyści wprowadzili zgromadzonych gości w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 r. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jednak największy akcent położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki o Ojczyznę. Wielkie wzruszenie wzbudził występ najmłodszych uczniów, a także wspólne odśpiewanie „Roty” przez wszystkich zgromadzonych.

     Na zakończenie wydarzenia pani Dyrektor Bożena Dziekońska podziękowała artystom za piękny występ, ponadto przypomniała zgromadzonym o tym, że nigdy nie należy zapominać o dziejach naszego narodu, o polskiej tradycji i kulturze. Niech Ojczyzna będzie w naszych sercach nie tylko od święta.

 

Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie:

są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam,

im wyższy przedstawiam typ człowieka."   - Roman Dmowski

Nauczyciele współorganizujący akademię:

Arkadiusz Bałazy, Barbara Marchewka, Bożena Mieczkowska, Ewa Urbanowska, Agnieszka Wysocka