Szkoła Podstawowa nr 9 w Łomży powstała w 1986r., a więc skończyła właśnie 15 lat!


Ten fakt stał się powodem przygotowania uroczystych obchodów jubileuszu. Połączyliœmy to ze Świętem Edukacji Narodowej. I tak powstał scenariusz uroczystej akademii, która stała się okazją do wspomnień ( już historycznych!) 
i pewnych podsumowań, co przecież nierozerwalnie związane jest z pracą nauczycieli.
Przedstawiamy scenariusz tej jubileuszowo - œświątecznej akademii, a œciœlej jego część artystyczną. Pomijamy część oficjalną, z uwagi na jej schematyczny, z reguły, przebieg.
Należy jednak wspomnieć, że obecnością swą zaszczyciło nas wielu zaproszonych goœci. Na uroczystoœć przybyli przedstawiciele władz oświatowych, samorządowych i koœcielnych. Gościliœmy także emerytów i nauczycieli, którzy pracowali w naszej szkole. 

* Werbel

* Wchodzi uczeń i ogłasza: Pragniemy oznajmić wszem i wobec, iż za chwilę rozpocznie się doniosła uroczystoœć, jako znak upływu czasu i wielkiego święta tej oto wszechnicy oświatowej i całej społecznoœci pedagogów i żaków.

* Werbel

* Są małe i duże rocznice- rocznica urodzin, œślubu.... lub rocznica, która o czymœ przypomina, na przykład, że ciocia zapomniała wyłączyć żelazko, co wiąże się z V rocznicą wizyty straży pożarnej w naszym domu.
* Albo X rocznica pobytu wujka na wczasach w Zakopanem, gdzie miał on bliskie spotkanie z niezbyt przyjaźnie nastawionym baranem, co skończyło się X rocznicą pobytu wujka w szpitalu.
* Ale my dzisiaj nie o takich rocznicach będziemy mówić. Nasza uroczystoœć związana jest z 15 rocznicą istnienia naszej szkoły. Z tym faktem wiąże się tyle ciekawych wydarzeń, miłych i ważnych chwil, o których pragniemy dziś wspomnieć. Zapraszamy na koncert wspomnień.
* Razem: Przeżyjmy to jeszcze raz!

* Piosenka ,,15 lat minęło" œśpiewana przez chór szkolny na melodię z filmu "Czterdziestolatek". 

15 lat minęło 
15 lat minęło, jak jeden dzień.
To jest historia szkoły, o tym wiesz.
15 lat minęło, odeszło w cień
i nigdy już nie wróci, tak to jest.
        To tu się uczyliœmy, jak dobrze żyć
         i znosić trudny los.
        Tu zgłębialiœmy naukę, do wiedzy klucz-
         Hartowaliœmy ciało- sportu treść.
I chociaż czas pogania, 
szkolne lata dla nas
są jak balsamu duży łyk.
Wolno tak dojrzewa
mały Adam, Ewa-
na to wiele trzeba lat.
Nie dać się wiatrowi,
rosnąć ku celowi
i z triumfem szumieć w krąg.
        15 lat minęło, to piękny wiek,
        15 lat i nawet jeden dzień. 
         Na drugie tyle szkoło, przygotuj się,
         a może i na trzecie, któż to wie?
A œwiat tak się rozwija, do przodu mknie
i szuka tęgich głów.
Tu w naszych szkolnych murach wygrasz swój los,
jeœli dziś zaczniesz pilnie uczyć się.
         A gdy cię czas pogania,
         rób nowe zadania,
         bo masz 15 nowych,
         bo masz 15 nowych,
         bo masz 15 nowych lat!


* Mili goœcie. Pozwólcie przedstawić sobie najbardziej szacowną postać naszej szkoły. Oto kronikarz i jego dzieło, które pomoże nam odtworzyć 15-letnią historię naszej szkoły.

* Kroki- muzyka (światła na kronikarza )

* Wchodzi kronikarz, stawia kronikę, zdmuchuje kurz i otwiera księgę

* Sięgnijmy pamięcią wstecz. Co działo się 15 lat temu?
* Sierpień 1986 rok. Trwają jeszcze gorączkowe prace przy zakończeniu budowy szkoły. Czas nagli. Oby zdążyć do pierwszego dzwonka! Dyrektor szkoły, Tadeusz Tomaszewski, gromadzi szanowne grono pedagogów i innych pracowników szkoły. Dyrekcja i nauczyciele dwoją się i troją, by nowy i pusty budynek wyposażyć w najbardziej podstawowe sprzęty, takie jak kreda, tablica, ławki, różne pomoce, by w szkole było miło i przytulnie. 


* 1 dzień września 86 roku. Nareszcie! Szkoła żyje! Rozbrzmiewa wesoły gwar uczniów. Uroczystoœć otwarcia długo oczekiwanej placówki oświatowej przyciąga wielu goœci, rodziców, ciekawskich. Prasa pisze: ,,Rekord....Faktycznie w kraju buduje się podobne szkoły w ciągu 33 miesięcy. Oni to załatwili w ciągu 15 miesięcy. Budowa nie jest jeszcze zakończona. Przy szkole planowana jest wielka hala widowiskowo-sportowa." 
* Niestety, jak się okazało, na tę halę musieliœmy jeszcze długo czekać.
* Tymczasem w nowym budynku rozpoczyna naukę spora gromadka dzieciaków- 754 uczniów. Na razie klas 0-3. Pierwszoklasiści składają pierwsze w tych murach uroczyste œlubowanie.

* Scena œlubowania pierwszoklasistów ( kilkoro dzieci )

Jestem bardzo wesoły, 
Bo już idę do szkoły.
Piaskownicę zostawiam bez żalu.
Książki niosę w tornistrze,
Od czystoœci aż błyszczę.
Przecież jestem już PIERWSZAK,
Nie maluch.

,,My uczniowie klas pierwszych zobowiązujemy się być pilnymi w nauce, wzorowymi w zachowaniu, godnie reprezentować dobre imię naszej szkoły"

* Sygnał (światła na kronikarza )

* Mamy wrzesień 1987 roku. Na inaugurację drugiego z kolei roku szkolnego przybywa już prawie 1,5 tysiąca uczniów, na razie bez klas ósmych. Prawdziwe oblężenie, gwar, œmiech, wrzawa. Jak widać szkoła rozrasta się w błyskawicznym tempie. Co będzie dalej?

* Recytacja wiersza ,,Nasza szkoła"

           Nasza szkoła, to miejsce,
           Które najlepiej znamy.
           Wszyscy,
           Bez żadnych wyjątków,
           My naszą szkołę kochamy.
Podwórko szkolne, to teren
Najbardziej nam bliski na ziemi.
W zimie śnieg na nim leży,
A latem- trawa zieleni.
           Gdy słońce świeci na niebie,
           Wesoła jest nasza szkoła.
           Smutniejsza zaœ, gdy się zjawi,
           Pan deszcz
           I chmury przywoła.
Czasami z naszej szkoły, 
W której się co dzień uczymy,
Widać
Dalekie krainy,
Nieznane lądy, wyżyny...
            Gdy spojrzysz na naszą szkołę,
            To stwierdzisz, że ona rośnie.
            Naprawdę!
            W sercach uczniowskich,
            W ich wiedzy i wspólnej trosce.

* Sygnał (światła na kronikarza)

* 1988rok. Szkoła tętni życiem. Uczniowie i nauczyciele nie marnują czasu, uczą się i rozwijają liczne talenty
* Szkoła zdobywa też I miejsce w wojewódzkim konkursie oszczędzania i może się już poszczycić osiągnięciami plastycznymi i sportowymi. Jak smakują pierwsze sukcesy? Wszyscy są bardzo zadowoleni ,na czele z dyrekcją.
* Aby w szkole działo się jeszcze lepiej, w marcu i kwietniu patronat nad placówką obejmują kolejno: Łomżyńskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Perspektywa".
* Zespół ,,Gama" zajął I miejsce w wojewódzkim konkursie ,,Barwy Przyjaźni", a następnie został wyróżniony podczas eliminacji centralnych.

* Występ solistki z piosenką "Lato"(Podręcznik repertuarowy, Muzyka dla klas 
IV-VIII, Wydawnictwo "Alex", Dzierżoniów 1993,s.43) 

* 1 września 1988 rok. Trzeci z kolei rok szkolny rozpoczyna już komplet uczniów. Mamy już wszystkie klasy, od pierwszej do ósmej.
* Powstaje galeria, a w niej wystawy malarstwa, rzeźby, dorobku szkolnych kół zainteresowań. Kontakty piszą: ,,Warto podkreślić, że w dziewiątce aż roi się od sekcji i klubów, w których młodzież maluje, fotografuje, rzeźbi, haftuje, układa programy komputerowe, klei modele samolotów, gra w szachy, bawi się w teatr itp."
* Czerwiec '89 rok. Po raz pierwszy mury dziewiątki opuszczają z żalem ósmoklasiści. Obiecują odwiedzać swoją szkołę i wciąż słowa dotrzymują. Jasne! Ciągnie wilka do lasu. Dzisiaj też wystąpią podczas naszej uroczystoœci.

* Utwór zespołu wokalno-instrumentalnego absolwentów naszej szkoły.

* Sygnał (światła na kronikarza)

* Rok szkolny 89/90 jest szczęśliwy dla plastyków . W ogólnopolskim konkursie ,,Pomnik- Szpital Matki Polki" zdobywamy pierwszą nagrodę i 2 wyróżnienia, a w konkursie ,,Krajobrazy Polski 90" zdobywamy III miejsce i 3 wyróżnienia w województwie
* Nasi tancerze z zespołu ,,Gama" otrzymali wyróżnienie w ,,Barwach Przyjaźni". Oto ich następcy.

* Układ taneczny w wykonaniu uczniów kl. VI
* Sygnał (światła na kronikarza )

* 28 września '90 rok. W galerii szkolnej odbywa się uroczystość poświęcenia krzyży przez księdza proboszcza Radzisława Ambroziaka. Krzyże zawisną w każdej sali lekcyjnej. Może wszyscy staniemy się lepsi?!
* W czerwcu ukazuje się pierwszy numer szkolnej gazetki ,,Dziewiątka News". Jak wiemy, przetrwała ona do dziś. Zmieniła tylko nieco swoją formę i dojrzała 
treściowo.

* Piosenka "Przeżyj to sam" z repertuaru "Lombard" zaśpiewana przez absolwentkę naszej szkoły. 

* Sygnał ( światła na kronikarza )

* Rok 1991. Szkoła pęka w szwach- ponad 2000 uczniów! Rodzice nie chcą jednak posyłać dzieci do innych szkół. Wiadomo! Nie ma jak Dziewiątka! 
* W lutym wielu mieszkańców Łomży podziwia zawody balonowe zorganizowane po raz pierwszy przez szkoły podstawowe: dziewiątkę i trójkę. 
* A co z halą sportową?
* Na razie widać tylko fundamenty. Chyba nie wygląda to dobrze.
* 2 września 1991 rok , poniedziałek. Piękna, słoneczna pogoda jest dobrą wróżbą dla bardzo licznej grupy pierwszoklasistów i innych uczniów oraz kadry pedagogicznej.
* Zainteresowani czekają i niecierpliwią się: co dalej z budową hali sportowej? Propozycja! Sala zamiast hali! Rodzice inspirują przebudowę wewnętrznego dziedzińca szkoły na bardzo potrzebną salkę gimnastyczną.

* Piosenka ,, Football" w wykonaniu szkolnego chóru.

* Sygnał (światła na kronikarza)

* Rok 1992. O nas się mówi, o nas się pisze. Kolejne sukcesy. Szachiści są w II lidze. Ale także gramy, śpiewamy, tańczymy i zdobywamy puchary. Odbywa się I Festiwal Piosenki Dziecięcej przeznaczony dla przedszkolaków i dzieci młodszych. 

* Piosenka "Lato" w wykonaniu ucznia kl. III ( Piotr Kaja, Mamo! Ja śpiewam!, Zbiór piosenek dla dzieci od klasy 0 do 3 wraz z kasetą magnetofonową, cz. I, Wydawnictwo " Alex", Dzierżoniów1997)

* Słuchamy audycji szkolnego radiowęzła, który rozpoczyna swoją działalnoœć w ostatnim miesiącu roku kalendarzowego.
* Po raz czwarty wygraliœmy wojewódzki konkurs ,,Dziœ oszczędzam w SKO- jutro w PKO". Wraz z tym rokiem szkolnym żegnamy 223 absolwentów.

* Występ zespołu wokalno-instrumentalnego absolwentów naszej szkoły

* Sygnał ( światła na kronikarza )

* Pierwszy dzwonek w roku 1993 powitał 2213 uczniów i 101 nauczycieli- wychowawców. I co dalej? średnia szkoły 4,2. Górą dziewiątka- tak trzymać! Najlepsi uczniowie biorą udział we wszystkich konkursach przedmiotowych na szczeblu rejonowym, wojewódzkim i centralnym.
* W czerwcu '94 roku po raz pierwszy żegnamy ósmoklasistów, którzy uczyli się w murach Dziewiątki od I do VIII klasy.

* Recytacja wiersza "Widok z okna" Józefa Baranowskiego

Widzę, gdy wieczorem zapala się okno,
Drzewa po przelotnym deszczu w srebrze mokną.
             I widzę, przy lampie ktoœ siedzi skupiony.
             Pokój w jednostajnej ciszy pogrążony.
Na stole zeszyty piętrzą się pod górę.
I słyszę, jak po nich skrzypi pilnie pióro.
To nauczycielka poprawia zadania,
Œścienny zegar z wolna godziny wydzwania.
               Więc nauczycielki pracę chwalę wierszem,
               Pisząc go w takt rytmu rozśpiewanych świerszczy.

* Sygnał ( światła na kronikarza )

* Mamy kolejny rok szkolny.
* Raz, dwa, trzy, myślę ja, ćwiczysz ty.
* A gdzie?
* Zaadoptowane patio pełni funkcję sali gimnastycznej. Zajęcia odbywają się o każdej porze dnia. Nadal cierpliwie czekamy na piękną halę sportową. Może to już niedługo.
* Szachiści grają na medal w Międzynarodowym Festiwalu Szachowym.
* Soliści wyśpiewują I miejsca w III Giełdzie Piosenki Dziecięcej.

* Piosenka ,,Kraina miłoœci" z repertuaru Beaty Kozidrak w wykonaniu absolwentki naszej szkoły.

Sygnał (światła na kronikarza) 

Rok szkolny 1995/ 96.Szkoła pracuje normalnym rytmem. Drugi rok działa Formacja Tańca Towarzyskiego ,,TAKT" i zdobywa Puchar prezydenta Miasta Łomży na Przeglądzie Artystycznym Dzieci i Młodzieży. Oto ich młodsi następcy. Występ dzieci kl. I-III z Formacji Tańca Towarzyskiego, działającego przy naszej szkole, w układzie tanecznym. Sygnał ( światła na kronikarza) Rok 1996. Wielkie nadzieje! Postępują prace przy budowie hali widowiskowo-sportowej. Uczniowski Klub Sportowy ma dwa lata. Sportowy niemowlak ma osiągnięcia na miarę juniora. Szachiści mistrzami województwa! Siatkarki mistrzyniami makroregionu! Koszykarze mistrzami województwa i IV miejsce w makroregionie mazursko- warszawskim! Szaleje grypa, a tu zimowisko ,,Przystanek Alaska". Szkoła zmienia się w oazę dobrej i bezpiecznej zabawy. Witaminki są dobre na wszystko. Piosenka " Witaminki" w wykonaniu uczennicy kl. II Sygnał (światła na kronikarza )Nowy rok szkolny 1997/98 przyniósł duże zmiany. Dyrektorem szkoły jest pani Bożena Dziekońska. Serdecznie witamy nową panią dyrektor. Mamy halę- wylęgarnię olimpijczyków. Piękny, nowoczesny obiekt-1024 metry kwadratowe boisk, widownia na 400 osób. Centralna Inauguracja Dni Olimpijczyka chlubi się obecnością aż 9 polskich olimpijczyków. Układ taneczny z pomponami w wykonaniu absolwentek naszej szkoły. Mamy ferie na sportowo, kulturalnie, bezpiecznie i zdrowo. Zimowisko ,,Leśna polana" otrzymuje I miejsce w województwie. Szachiści zdobywają mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski oraz indywidualnie wicemistrzostwo Europy.
* Nowa hala, nowe możliwoœci. Mamy rok 1998. Półfinały Mistrzostw Europy w Korfballu. 
* Korfball- to gra podobna trochę do koszykówki. Piłkę rzuca się do kosza umieszczonego na drążku na wysokoœci 4 metrów. Drużyna składa się z 8 osób - 4 dziewcząt i 4 chłopców.
* Kolejne sukcesy Uczniowskiego Klubu Sportowego- wicemistrzostwo w Ogólnopolskim Turnieju Minikoszykówki chłopców.
* Zegnamy ósmoklasistów, a także, zgodnie z reformą edukacji, po raz pierwszy szóstoklasistów odchodzących do gimnazjum.

* Piosenka ,,Szczęśliwej drogi już czas" z repertuaru grupy "Wox" w wykonaniu absolwentki naszej szkoły

* Sygnał (światła na kronikarza). 

* Jest rok szkolny 1999/2000. Nasza hala ma imię. 14 maja 2000 roku odbywa się uroczystoœć nadania imienia Olimpijczyków Polskich hali sportowej przy naszej szkole.
* Godnie reprezentujemy mury naszej Dziewiątki. Brawa dla szachistów biorących udział w V Międzynarodowym Festiwalu Szachowym.
* Głośno o koszykarzach. Zdobywają I miejsce w mistrzostwach województwa podlaskiego w mini koszykówce chłopców. W rezultacie awansują do Mistrzostw Polski Szkół Podstawowych, zajmując V miejsce. 
 
* Występ grupy koszykarzy naszej szkoły w układzie z piłkami. 


* Sygnał ( światła na kronikarza )

* Kolejne lata to sukcesy , sukcesy, sukcesy! Zamykając 15-letnią historię naszej szkoły pochwalmy się również i przedstawmy osiągnięcia naszych tęgich głów, 
* Omnibusów,
* Orłów,
* Mądrych głów.
* Sumujemy. W konkursach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim naszą chlubą są uczniowie- laureaci:
* Język polski - 2 laureat
* Język rosyjski- 1 laureat
* Historia - 14 laureatów
* Chemia - 6 laureatów
* Język angielski - 5 
* Biologia - 3 
* Geografia - 2 
* Fizyka - 4 
* Matematyka - 8
* Konkurs matematyczny ,,Jedyneczka" - 11laureatów, 
* Międzynarodowy Konkurs Matematyczny ,,Kangur"- 44 laureatów, 
* Zamyka się to ogólną liczbą : 100 laureatów i ponad 100 wyróżnień.
* To jest liczba!
* Chór szkolny wyśpiewał w Przeglądach Dorobku Artystycznego Dzieci i Młodzieży 6 Pucharów Laureata.

* Piosenka ,,Życie jest nowelą" w wykonaniu szkolnego chóru.

Jak pory roku Vivaldiego,
Zmienia się szkoła w naszych oczach.
Powiedz nam, szkoło, coœ miłego,
Nie pędŸ tak, proszę, daj odpocząć...
         Życie szkolne jest nowelą, 
          której nigdy nie masz dosyć.
          Wczoraj zabrzmiał pierwszy dzwonek,
          Dzisiaj wspomnisz dawne czasy.
Nasza szkoła jest jak drzewo,                                
Ciągle się zmienia w naszych oczach.
Jak w porach roku Vivaldiego-
-to nas zasmuci, zauroczy...
          Szkoło, szkoło ma najdroższa,
          Będziesz zawsze w mych wspomnieniach,
          Każdy dzwonek, każda lekcja.... 
          Szkoło, spełniasz me marzenia!

* Takie mnóstwo sukcesów, tych wymienionych, i tych, na które zabrakło tu czasu, nie byłoby możliwe bez codziennej, żmudnej pracy wszystkich nauczycieli, którzy pracowali i pracują w murach tej szkoły. 
* Należy im się głęboka wdzięcznoœć za ogromny, nieustanny trud, niezwykłą wprost cierpliwoœć i wytrwałoœć, na przekór różnym przeciwnościom, (nie tylko ze strony uczniów), które spędzają im sen z powiek i przyprawiają o zawrót głowy.
* Skruszeni prosimy o wyrozumiałoœć.

* Występ grupy absolwentów naszej szkoły z Formacji Tańca Towarzyskiego "Takt" w standardzie.

* Werble (światła na wchodzącego ucznia )

* ,,Dziś zaiste jest okazyjna, iżby wyrazić nasze podziękowanie za uprawę tegoż ugoru, jakim są nasze czerepy. Niech Waćpaństwu snuje się żywot w pomyślnoœci, a fortuna niech nie omija Waszego domostwa. Ty za, szlachetne zdrowie, ulubuj sobie naszych nauczycieli i wspieraj ich nadwątlone przez nas siły."

* Werble ( światła , dochodzi grupa uczniów, można wykorzystać występujących w programie )

* Dziękujemy też za zmuszanie nas do morderczej walki z bykami ortograficznymi;
* Za uporczywe odchwaszczanie naszych poletek umysłowych;
* Za poskramianie naszych rogatych dusz;
* Za sprowadzanie wszystkiego do wspólnego mianownika; 
* Za prostowanie kręgosłupów wbrew naszej woli; 
* Za zachęcanie do zdobywania wiedzy w przestarzały sposób- z książek;
* Za to, że nie pozwalacie umieszczać Florydy nad Morzem Bałtyckim.
* Werble, uczniowie schodzą ze sceny

* Recytacja wiersza ,,Wiersz o wielkiej wdzięcznoœci" K. I. Gałczyńskiego

       ...Bezmierny jest dług wdzięcznoœci,
         więc strof mi potrzeba, jak w słońcu grająca kapela,
         żeby po całym kraju rozsławił się, rozgłosił
         wysiłek nauczyciela.
Jakże nie pisać wiersza,
jakże nie płonąć w podzięce
za światło, co się rozszerza,
za dar najpiękniejszy, za wiedzę.
          Nasz œwiat jest słonecznym światem,
          nasz œwiat na wiedzy stoi-
          i dlatego dziś wieńczę oœwiatę,
          o przyjaciele moi! 

* Piosenka ,,Życzenia dla nauczycieli" w wykonaniu szkolnego chóru. (Podręcznik repertuarowy, Muzyka dla klas IV-VIII......,s.30) 

* Piosenka ,,15 lat minęło" w wykonaniu szkolnego chóru.( W tym czasie dzieci wręczają gościom i nauczycielom życzenia- rulony w stylu retro ułożone w koszach.)